Boards and Commissions


MAYOR'S APPOINTMENTS
MAY 2016/2017


         TREASURER: Larry Lucy        
         VILLAGE ADMINISTRATOR:
James Bowden
       
         VILLAGE ATTORNEY: James Schrempf        
         COLLECTOR: Peggy Goudy        
         PUBLIC WORKS COORDINATOR: Danny Lawrence
       
         POLICE CHIEF:
Todd Link        
         DIRECTOR OF FINANCE: Scott Borror        
         ZONING ADMINISTRATOR: David Coody
       
         SOLID WASTE COORDINATOR: Ross Breckenridge
       
         EMERGENCY SERVICES COORDINATOR: Todd Link        

Village Board Meetings are the 2nd and 4th Tuesday of each month at 7:00 PM
 in the Council Chambers of Village Hall.

  


TRUSTEE COMMITTEE APPOINTMENTS


BUILDING & DEVELOPMENT COMMITTEE: 

Meets the 4th Monday of each month at 7 PM in the Village Hall Conference Room

 

FINANCE & ADMINISTRATION

COMMITTEE:
Meets the 2nd Tuesday of each month at 5:30 PM in the Village Hall Conference Room

CHAIRPERSON: Mary Beth Williams

Jorja Dickemann
Brooke Harmony 

 
CHAIRPERSON: Jorja Dickemann

Steve Slemer
Micah Summers

PUBLIC

SAFETY

COMMITTEE:

Meets the 4th Tuesday of each month at 6 PM at the Public Safety Facility

 

PUBLIC SERVICES COMMITTEE:
Meets the 1st Tuesday of each month at 6 PM in the Village Hall Conference Room

CHAIRPERSON: Brooke Harmony
Ross Breckenridge
Steve Slemer

 
CHAIRPERSON: Ross Breckenridge

Micah Summers
Mary Beth Williams


VOLUNTEER COMMISSION/COMMITTEE APPOINTMENTS

ZONING BOARD OF APPEALS: (Five Years)
Meets the 3rd Wednesday of each month at 7 PM in the Council Chambers
CHAIRPERSON: Paul Hanson 6/01/2016 to 4/30/2018
Nicholee Blockton 5/01/2012 to 4/30/2017
Bogie Redmon 5/01/2013 to 4/30/2018
Shawn Vetter 5/01/2012 to 4/30/2017
Tim Cadigan 5/01/2013 to 4/30/2018
Kelly Cobb 5/01/2016 to 04/ to 04/30/2021
Carson Maricle 7/12/2016 to 4/30/2018

Board Liaison: Rob Jackstadt


PLANNING & ZONING COMMISSION: (Five Years)
Meets the 1st and 3rd Tuesday of each month at 7 PM in the Council Chambers
CHAIRPERSON:
Chairperson: Merry Rhoades 5/01/2012 to 5/01/2017
Bill
Davison 5/01/2012 to 5/01/2017
Kyle Kennett 5/01/2013 to 5/01/2018
Karen Hart  5/01/2015 to 5/01/2020
Shed Foster 05/01/2016 to 5/01/2021
Mary Ann Smith 5/01/2016 to 5/01/2021
Lauren Heischmidt 6/23/2015 to 5/01/2017
Bob Marcus 8/11/2015 to 5/01/2020
Keith Schmidt 5/24/2016 to 5/01/2021

Board Liaison:  Rob Jackstadt



HISTORICAL AND MUSEUM COMMISSION: (Three Years)
Meets the Last Monday of each month at 7 PM at the Glen Carbon Historical Museum
Chairperson: Diane Rasplica Jones 5/01/2015 to 4/30/2018
Joan Foster 5/01/2016 to 4/30/2019
Carol Dappert 5/01/2014 to 4/30/2017
Ron Hicks 05/01/2016 to 4/30/2019
Larry Jones 05/01/2016 to 4/30/2019
Judy Crnkovich 04/28/2015 to 04/30/2017
Paige Maag 04/28/2015 to 04/30/2017
Jennifer Stedlin 7/28/2015 to 4/30/2018

Board Liaison:  Steve Slemer

*Committee selects its own Chairperson.


POLICE COMMISSION: (Three Years)

Tijauna Ingram 05/01/2015 to 4/30/2018
Victor Smith 8/09/2016 to 4/30/2019
Cheryl Hennig 6/9/2015 to 4/30/2017

Board Liaison:  Brooke Harmony

*Police Commission selects its own Chairperson.


POLICE PENSION BOARD: (Two Years)
Meets the last Wednesday in January, April, July and October at 5 PM in the Village Hall Conference Room
John Elliff 5/01/2016 to 4/30/2018
Mike Gatrell 7/14/2015 to 4/30/2017

*Pension Board selects its own President.

Board Liaison:  Jorja Dickemann


G.L.E.N. COMMITTEE:* (Three Years)
Meets the 1st Wednesday of each month at 7 PM at the Public Safety Facility
Cathy Hicks 5/01/2016 to 4/30/2019
Barb Otto 5/01/2014 to 4/30/2017
Sarah Shields - 5/01/2015 to 4/30/2018
Cassie Flynn - 5/01/2015 to 4/30/2018
Carol Grimm - 10/11/2016 to 04/30/2018
Anne Michalski - 10/11/2016 to 04/30/2019


Board Liaison:  Mary Beth Williams

*Committee selects its own Chairperson.

RESIDENTS' ADVISORY BOARD
(Terms concurrent with Mayor)
Meets the 3rd Thursday of January, April, July and October at 7 PM at the
Public Safety Facility

Chairperson: Luke Harris 6/23/2015 to 4/30/2017
Vice-Chairperson: Richard Hunsaker 6/23/2015 to 5/01/2017

(Two Year Terms)
District 1 - Janine Jones 5/1/2015 to 4/30/2017
District 2 - Adrienne Schelling 5/1/2015 to 4/30/2017
District 3 - Susan Young 05/01/2015 to 04/30/2017
District 4 - Jan Snider 5/1/2015 to 4/30/2017
District 5 - Russell Marti 5/1/2015 to 4/30/2017

Board Liaison: Ross Breckenridge


COOL CITIES COMMITTEE (Three Years)
Meets the 3rd Wednesday of each month at 7 PM at the Public Safety Facility
Chris Krusa 5/01/2014 to 4/30/2017
Cathy Reinhard 5/01/2014 to 4/30/2017
John Slosar 5/01/2016 to 4/30/2019
Carol Juen 10/13/2015 to 4/30/2018
Diane Todd 5/1/2015 to 4/30/2018


Committee selects its own chairperson

Board Liaison: Micah Summers

Cool Cities Committee Page


BUSINESS ADVISORY BOARD (Two Years)
Meets the 1st Monday of each month at 6:30 PM at the Building & Zoning Conference Room
CHAIRPERSON:  Jamie Wilkinson 8/23/2016 to 4/30/2017
Dr. Kristen Jacobs 8/23/2016 to 4/30/2017
Chris Boyer 8/23/2016 to 4/30/2017
Jerome Kellerman 8/23/2016 to 4/30/2017



Board Liaison: Rob Jackstadt

  COMMUNITY EVENTS COMMITTEE: (Three Years)
Meets the 2nd Thursday of each month at 7 PM at the Village Hall Conference Room
Scott Slemer 7/1/2016 to 6/30/2019
Geri Kraus 7/1/2016 to 6/30/2019
Naciye Landin 7/1/2016 to 6/30/2019
Molly Deist 11/8/2016 to 7/31/2017
Dr. Almeda Well 7/28/2015 to 7/31/2017
Becki Blankenship 7/28/2015 to 7/31/2017
Ashley Mabry 8/01/2015 to 7/31/2018
Andrew Gipson 8/01/2015 to 7/31/2018
Jean Sommer 8/01/2015 to 7/31/2018
Carrie Smolar 07/01/2016 to 6/30/2019
Joe Horvath 8/23/2016 to 7/31/2018
Walt Harris 09/13/2016 to 04/30/2017

Board Liaison:  Steve Slemer


*Committee selects its own Chairperson